Inter Milano a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 1-0, marţi seară, pe „Giuseppe Meazza“, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.
Singurul gol al partidei a fost marcat de austriacul Marko Arnautovic (’79).

Portarul Horaţiu Moldovan a fost rezervă la Atletico, acesta fiind prima oară în care a figurat pe foaia oficială a unui meci de Champions League.

De menţionat că disputa a fost arbitrată de o brigadă din România, compusă din centralul Istvan Kovacs, asistenţii Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, respectiv Horaţiu Feşnic.

Inter Milano: Sommer – Pavard, De Vrij, Bastoni – Darmian (’69, Dumfries), Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan (’72, Frattesi), Dimarco (’69, Carlos Augusto) – Thuram (’46, Arnautovic), Lautaro (’88, Sanchez). Antrenor : Simone Inzaghi.

Atletico Madrid: Oblak – Witsel, Gimenez (’46, Savic), Hermoso (’68, Reinildo) – Molina (’68, Barrios), De Paul, Koke, Saul (’54, Morata), Lino – Llorente, Griezmann (’78, Correa). Antrenor: Diego Pablo Simeone.

PSV şi Dortmund au fost egale

PSV Eindhoven şi Borussia Dortmund au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), în Olanda, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Oaspeţii au condus la pauză, graţie golului marcat de Donyell Malen (’24), cu un şut la colţul lung.
Olandezii au revenit după pauză şi au egalat dintr-un penalti, prin Luuk De Jong (’56). Acesta a fost dictat după o intrare a lui Hummels la Tillman.

PSV Eindhoven: Benitez – Teze, Schouten, Boscagli (’90, Obispo), Dest – Tillman, Veerman, Saibari (’83, M. Junior) – Bakayoko, de Jong, Lozano (’75, Pepi). Antrenor: Peter Bosz.

Borussia Dortmund: Meyer – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer. Can – Malen (’82, Ozcan), Reus (’62, Brandt), Sancho (’68, Wolf) – Fullkrug (’82, Moukoko). Antrenor: Edin Terzic.

Manşa secundă a celor două meciuri se va juca pe 13 martie.

Dacă ţi-a plăcut, abonează-te la ştirile NewsRo.eu printr-un LIKE dat paginii de FACEBOOK!