Tenismena Ana Bogdan a încheiat socotelile la turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.572.618 euro. Sportiva noastră a fost învinsă joi seară, în turul doi, de Caroline Garcia (29 ani, 5 WTA) cu 6-4, 3-6, 7-5.

Ana Bogdan (30 ani, 59 WTA) a fost aproape de o victorie de senzaţie, dar a pierdut în cele din urmă după două ore şi 25 de minute, informează Agerpres.

Garcia a câştigat toate cele trei confruntări cu Bogdan de până acum. Prima în 2017, în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-4, 6-3. A doua în 2022 în finala de la Varşovia, cu 6-4, 6-1.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 12.652 euro şi 35 de puncte WTA.

Tot joi, Irina Begu a fost învinsă în turul secund de chinezoaica Xiyu Wang, cu 6-4, 7-5, iar Gabriela Ruse a fost întrecută de brazilianca Beatriz Haddad Maia cu 6-2, 6-3.

Astăzi, Sorana Cîrstea va juca în turul al doilea contra letonei Jelena Ostapenko.

Dacă ţi-a plăcut, abonează-te la ştirile NewsRo.eu printr-un LIKE dat paginii de FACEBOOK!